;>
 

Joomla!

Hiihtokoulun ja fillarikoulun yhteistyö

LHS:n Lasten Hiihtokoulu ja TWD:n Fillarikoulu ovat aloittaneet yhteistyön. Yhteistyön tarkoituksena on tarjota 6-12 vuotiaille lapsille ympärivuotista laadukasta ohjattua liikunnallista harrastustoimintaa. Hiihto ja pyöräily tukevat lajeina erinomaisesti toisiaan. Yhteistyön tavoitteena on saada lapsen harrastus jatkumaan ympäri vuoden, saada molempiin lajeihin enemmän harrastajia, järjestää yhteisiä tapahtumia (leirit, harjoitukset ja leikkimieliset kisat) sekä aloittaa valmennusyhteistyö. Toiminnalle pyritään hankkimaan myös taloudellisia tukijoita, kuten SLU tai paikalliset yritykset.

Sekä Hiihto- että Fillarikouluun hankitaan välineitä, joilla lapset pääsevät tutustumaan lajeihin, jos välinehankintoja ei ole kotona vielä tehty tai lapsen nykyiset välineet eivät sovellu harrastamiseen. Hiihtokouluun hankitaan luistelu- ja pertsan suksia sekä pidetään voitelu- ja välineinformaatiota ja Fillarikoulussa on mahdollista testata maasto-/maantiepyöriä ennen mahdollista hankintaa. Lisää välineitä pyritään hankkimaan, jotta harrastuksen aloituskynnystä voidaan madaltaa.

Yhteistyö mahdollistaa monia rahanarvoisia etuja lasten vanhemmille, kuten edulliset harrastemaksut, edulliset leirimaksut, alennuksia välineista ja urheiluvaatteista sekä ilmaisia osallistumishahdollisuuksia erilaisiin hiihto- ja pyöräilytapahtumiin. Lisäksi kauden aikana järjestetään leikkimielisiä kisoja, joissa lapsille tavarapalkintoja.

Yhteyshenkilöt ja lisätiedot:

Hiihtokoulu:Markku Levanen, 040 737 2250 Sähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen

Fillarikoulu:Esa Skyttä, 0500 497 447 Sähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen

 

Yhteistyökumppanit

helmi_pankki_100x40px


toolpoint




novart_4v_ilman_oy_mod