Navigaatio

Hiihtokoulu Kilparyhmä - M/N10 ja M/N12 ikäiset

Lasten hiihtokoulun perusohjelman lisäksi Kilparyhmään kuuluville on tarjolla lisaharjoitusvuoro Mustankallion telinevoimistelusalissa perjantaisin klo 19-20 syyskuu-huhtikuu. Tervetuloa sinne taitoa, ketteryyttä ja tasapainoa kehittämään!

 

Lasten Hiihtokoulun Kilparyhmään 2018-2019 kuuluvat:

Petr Bezdenezhnykh (s. 2007) Saimi Paasto-Rantala (s. 2007)
Jere Kukkonen (s. 2007) Iida Palviainen (s. 2007)
Onni Mäiseli (s. 2007) Matleena Sivén (s. 2007)
Olavi Sivén (s. 2007) Janna Ravea (s. 2007)
Konsta Väisänen (s. 2007) Nella Kuokkanen (s. 2008)
Eliel Halme (s. 2008) Ronja Turunen (s. 2008)
Lauri Lahti (s. 2008) Neea Kauppinen (s. 2009)
Eliel salmensuu (s. 2008) Vilja Moilanen (s. 2009)
Aaro Paasio (s. 2009)  
 
   
   
   

 

Jos haluat kilpailla, olet 2007 .. 2010 syntynyt ja mukaan tähän ryhmään, ota yhteyttä: jukka.maiseli (at) lhs.fi, 045 675 3659

 

Hiihtokoulu Kilparyhmä ohjelma kesä 2018

TI 29.5.          17.00 – 18.30                         Vierumäki                            suunnistus; iltarastit
TI 5.6             11.30-12.30                           Radiomäki                            yleisurheilu
TI 5.6.            17.00 – 18.30                        Laaso, Messilä                       Suunnistus; iltarastit
KE 6.6.           17.30 – 19.00                        Urheilukeskus                       Kontrollitestit juosten (4-5*1km)
10. - 14.6. Yläkoululeiri Pajulahti
MA 11.6.         12.00 – 13.00                        Mustankallion telinesali          Jumppa ja kehonhallinta
TI 12.6.           11. 30– 12.30                        Radiomäki                            Yleisurheilu
KE 13.6.         17.30 – 19.00                        Urheilukeskus                       Rapputreeni
Sami Jauhojärven leiri Vierumäki 18.-21.6.
MA 18.6.         12.00 – 13. 00                      Mustankallion telinesali          Jumppa ja kehonhallinta
TI 19.6.           11.30 – 12.30                        Radiomäki                            Yleisurheilu
TI 19.6.           17.00 – 18.30                        Urheilukeskus                       Suunnistus; iltarastit
KE 20.6.         17.30 – 19.00                        Urheilukeskus                       Rapputreeni
MA 25.6.         10.00 – 1.00                         Mustankallion telinesali          Jumppa ja kehonhallinta
TI 26.6.           11.30 – 12.30                        Radiomäki                            Yleisurheilu
KE 27.6.         17.30 – 19.00                        Urheilukeskus                       Rapputreeni
SU 1.7.           10.00 – 12.00                        Urheilukeskus                       Sauvavaellus PK 
MA 2.7.          12.00 – 13.00                        Mustankallion telinesali          Jumppa ja kehonhallinta
TI 3.7.            11. 30- 12.30                        Radiomäki                            Yleisurheilu 
KE 4.7.           17.30 – 19.00                        Urheilukeskus                       Kontrollitestit juosten (4-5*1km)
SU 8.7.           10.00 – 12.00                        Laaso, Messilä                     Sauvarinne, nousevalla vauhdilla
MA 9.7.          12.00 – 13.00                        Mustankallion telinesali          Jumppa ja kehonhallinta
TI 10.7.           11.30– 12.30                         Radiomäki                            Yleisurheilu
KE 11.7.         17.30 – 19.00                        Kemppi                                Rullahiihto vapaa
24.-28.7. Leiri Otepää
MA 30.7.         12.00 – 13.00                        Mustankallion telinesali          Jumppa ja kehonhallinta
TI 31.7.           11.30 –12.30                         Radiomäki                            Yleisurheilu
KE 1.8.           17.30 – 19.00                        Urheilukeskus                       Kontrollitestit juosten (4-5*1km)
5.-9.8. Yläkoululeiri Pajulahti
MA 6.8.          12.00 – 13.00                        Mustankallion telinesali          Jumppa ja kehonhallinta
TI 7.8              11.30– 12.30                         Radiomäki                            Yleisurheilu
KE 8.8.           17.30 – 19.00                        Kemppi                                Rullahiihto vapaa
SU 12.8.         10.00 – 12.00                        Laaso, Messilä                      Sauvarinne nousevalla vauhdilla

 

 

 

 

 

 

**************************

Hiihtokoulu Kilparyhmä ohjelma kesä 2017

LHS_lasten_hiihtokoulu_-_Kesharjoittelu_2017.jpg

LHS - lasten hiihtokoulu Kilparyhmä - kesäharjoittelupaketti 2017.pdf

 

------------------------------------------------------

Harjoitushistoriaa ...

 

Hiihtokoulu Kilparyhmä lisäharjoitukset syksy 2016

2.9. Liikkuvuustestit klo 19-20 (Nico, Sami)   Mustankallion telinevoimistelusali  
9.9. Yksittäisten nivelten toiminta ja liikelaajuudet, jalkaterän toiminta klo 19-20 (Nico, Sami)   Mustankallion telinevoimistelusali  
16.9. Keskivartalon ja lapojen hallinta klo 19-20 (Nico, Sami)   Mustankallion telinevoimistelusali  
23.9. Kyykky ja avaavat harjoitteet  klo 19-20 (Nico, Sami)   Mustankallion telinevoimistelusali  
30.9. Ei harjoituksia
7.10. Lannesarana + lonkankoukistajien ja pakaroiden venyttely klo 19-20 (Nico, Sami)   Mustankallion telinevoimistelusali  

14.10. Vetäminen ja työntäminen klo 19-20 (Nico, Sami)   Mustankallion telinevoimistelusali  
21.10. Liikkumistaidot  klo 19-20 (Nico, Sami)   Mustankallion telinevoimistelusali  
28.10. Ei harjoituksia (syysloma)
4.11. Tasapainotaidot  klo 19-20 (Nico, Sami)   Mustankallion telinevoimistelusali  

11.11. Välineenhallintataidot  klo 19-20 (Nico, Sami)   Mustankallion telinevoimistelusali  
18.11. Liikkuminen rytmissä / vapaampaa ohjelmaa klo 19-20 (Nico, Sami)   Mustankallion telinevoimistelusali  
25.11. Liikkuvuustestit klo 19-20 (Nico, Sami)   Mustankallion telinevoimistelusali  

 

Hiihtokoulu Kilparyhmä ohjelma kesä 2016

Kesä-elokuu 2016

ma 6.6.  Yleistaitotestit klo 13-14 (Juuso, Alex)    Mustankallion telinevoimistelusali 
ti 7.6. Juoksukuntopiiri verryttely - Juoksutekniikka/koordinaatiot/pikkuaidoilla rytmejä - Sub.maks.nopeusvedot klo 11.30-12.30 (Juuso)     Radiomäki yleisurheilukenttä 
to 9.6 Rullahiihto, vapaa - tasapaino klo 17.30-19 (Tiina)  Okeroinen, Kempin parkkipaikka 
ma 13.6. Kuperkeikat klo 13-14 (Juuso, Alex)   Mustankallion telinevoimistelusali
ti 14.6.  Metsätreeni - Ylämäkijuoksut - Portaat klo 11.30-12.30 (Juuso)     Radiomäki
to 16.6 Hiihtäjän loikkatreeni klo 17.30-19 (Tiina)  Urheilukeskus
ma 20.6. Kuperkeikat, kärrynpyörä klo 13-14 (Juuso, Alex)   Mustankallion telinevoimistelusali
ti 21.6.  Intervallilämmittely - Hyppy/loikkaharjoitus - Kuntopallokuntopiiri klo 11.30-12.30 (Juuso)     Radiomäki
to 23.6 Rullahiihto, vapaa - taito ja tekniikka klo 17.30-19 (Tiina)  Okeroinen, Kempin parkkipaikka 
ma 27.6  Kiipeily klo 13-14 (Juuso, Alex)    Mustankallion telinevoimistelusali
ti 28.6.  Voimakuntopiiri (kiertoharjoittelu) - Määrikset 10x200 70% 2´ klo 11.30-12.30 (Juuso)     Radiomäki
to 30.6 Nopeus - Koordinaatio - Liikuvuus klo 17.30-19 (Tiina)  Urheilukeskus

--------

Heinäkuu tauko

--------

ma 1.8  Taito: voltit klo 13-14 (Juuso)    Mustankallion telinevoimistelusali 
ti 2.8 Juoksuvoima - Kuntopallomylly klo 11.30-12.30 (Juuso)     Radiomäki yleisurheilukenttä 
to 4.8 Loikkaharjoitus (nopeusvoima) + peli klo 17.30-19 (Elena)  Urheilukeskus 
ma 8.8 Yleistaitotestit klo 13-14 (Juuso)   Mustankallion telinevoimistelusali
ti 9.8   Tiukka rappustreeni klo 11.30-12.30 (Juuso)     Radiomäki
to 11.8 Rullahiihto V taito + nopeus klo 17.30-19 (Elena)  Okeroinen, Kempin parkkipaikka 
to 18.8 Rullahiihto V lihaskestävyys klo 17.30-19 (Elena)  Okeroinen, Kempin parkkipaikka 
to 25.8 Rullahiihto V tasapainoharjoitteet + määräintervalliharjoitus klo 17.30-19 (Elena)  Okeroinen, Kempin parkkipaikka 

--------

 

Kesätreenejä vetämässä: Juuso Lotta, Alexander Artemyev, Elena Yunolaynen ja Tiina Kivikko

Tämä sivusto käyttää evästeitä, jotta voit käyttää sivustoamme parhaalla mahdollisella tavalla.