Navigaatio

Seuran nuorille alppihiihtäjille SM-mitaleita

Julkaistu / 17.04.2016

 

Lahden hiihtoseuran alppihiihtäjät SM-mitaleille

 

Lahden Hiihtoseuran alppihiihtäjät kilpailivat viikonloppuna U14 ja U16 sarjojen SM-kilpailuissa Pyhätunturilla. Rosa Kurkela sijoittui torstain syöksyssä naisten 14-sarjassa kahdeksanneksi jääden mitalista vain puolen sekunnin päähän. 

 

Perjantaina kilpailtiin super-g:ssä ja super-kombissa. Oskari Sulkakoski sijoittui super-g:ssä viidenneksi miesten 16-sarjassa ja Natalie Nousjoki oli naiset 16-sarjassa 8. Rosa Kurkela sijoittui yhdeksänneksi. Päivän toisessa kilpailussa superkombissa naisten 14-sarjan Rosa Kurkela nousi vahvan pujoittelun ansiosta kolmannelle sijalle. Oskari Sulkakoksi jatkoi tasaista suorittamista ollen neljäs. 

 

Naisten 16-sarjassa Sonja Kainulainen oli kymmenes. Lauanataina vuorossa oli suurpujoittelu jossa Osari Sulkakoski jatkoi vahvoja otteita napaten pronssia.

Tämä sivusto käyttää evästeitä, jotta voit käyttää sivustoamme parhaalla mahdollisella tavalla.