Navigaatio

Tero Seppälälle kultaa ampumajuoksun SM-kilpailuissa pikamatkalla

Julkaistu / 15.08.2022

Lahden Hiihtoseuran järjestämien Ampumajuoksun SM-kilpailujen viimeisenä päivänä oli vuorossa pikakilpaillut, jotka käytiin helteisessä säässä Hälvälän ampumahiihtoradalla Hollolassa. Miesten sarjan voitti Haapajärven Kiilojen ja Suomen maajoukkueen ykköstykki Tero Seppälä, joka kahdesta pystyammunnan sakostaan huolimatta kukisti Tuusulan Voima-Veikkojen Jaakko Rannan 14 sekunnilla. Ranta osoitti olevansa maailmantason ampuja sekä tarkkuudessa että nopeudessa, eikä käynyt sakkoringillä kertaakaan. Pronssimitalin pokkasi hiukan yllättäen Kauhajoen Karhun Antti Iivari kahdella sakollaan.
 
Naisten sarjassa meni mitalijärjestys uusiksi normaalimatkan jälkeen, kun Kaisa Mäkäräinen ja Venla Lehtonen jättivät pikakilpailun väliin. Närpes Kraft Skidföreningenin Heidi Kuuttinen hyödynsi tilanteen kirkastamalla normaalimatkan pronssinsa pikakilpailun kullaksi. Kaksi sakkoa ampunut Kuuttinen voitti toiseksi sijoittuneen Ahveniston Ampumahihtäjien Erikan Jänkän lähes puolellatoista minuutilla. Kolmas oli Kontiolahden Urheilijoiden Johanna Pykäläinen.
 
Vanhemmissa junioreissa leivottiin useita tuplamestareita viikonlopun henkilökohtaisissa kisoissa. 22-vuotiaissa miehissä Oulun Hiihtoseuran Roope Jokela kukisti toistamiseen Saloisten Reippaan Elias Erkkilän, joka nappasi tuplahopeat perjantaisen yleisen sarjan viestikultamitalinsa lisäksi. 19-vuotiaissa niinikään Oulun Hiihtoseuraa edustava Kalle Loukkaanhuhta ja Keuruun Kisailijoiden Iiris Helander saivat kotiin viemisiksi kaksi kultamitalia viikonlopun henkilökohtaisilta matkoilta. 
 
Päijät-Hämeeseen menestystä
 
Päijät-Hämeen alueen urheilijoista Hollolan Urheilijat -46:n Rasmus Saarinen voitti myös sunnuntaina M17 sarjan. Järjestävän Seuran Kaapo Saarinen oli toistamiseen hopealla M16-sarjassa. Päivän toinen nolla-ampuja oli N16-sarjassa HU-46:n Ilona Rantakömi, joka muiden kiertäessä sakkorinkiä kuittasi helposti pikakilpailun kultamitalin. 
 
Viikonlopun kilpailut osoittivat maajoukkueen takana olevan tulossa lupaavia nuoria ja varsinkin ihan nuorimmissa N/M13-sarjoissa on kilpailijoita kiitettävästi.  Ampumahiihtäjien seuraavat koitokset ovaxt vuorossa syyskuun toisena viikonloppuna Kontiolahdella, jollon vaihdetaan lenkkarit rullasuksiin ja taistellaan rulla-ampumahiihdon SM-mitaleista. 
 
   
Sunnuntain 14.8. pikakilpailujen Tulokset (linkissä, myös lehdistöformaatissa)
Tämä sivusto käyttää evästeitä, jotta voit käyttää sivustoamme parhaalla mahdollisella tavalla.